31
جولای

همه آنچه باید در مورد طراحی داخلی بدانید

طراحی داخلی

طراحی داخلی: پیکره و روح هر فضایی در جهان هستی، به نوع چینش و ترکیب بندی اجزاء آن وابستگی مطلق دارد. زمانی هم که گستره ی زیبایی، به داخل منازل و آپارتمان ها رسید، اهمیت یکپارچه بودن فضا بیشتر مورد توجه قرار گرفت. بررسی موشکافانه ی مفهوم طراحی داخلی موضوع این مقاله مان ساز می باشد. با ما همراه باشید.

طراحی داخلی

طراحی داخلی

تعریف تخصصی طراحی داخلی

از دیدگاه تخصصی و حرفه ای، طراحی داخلی به بهینه سازی فضای مسقف یک بنا، از آپارتمان مسکونی تا شهر بازی و هر نوع سازه ی دیگر اطلاق می شود. اما این تعریف طراحی داخلی زمانی کامل می شود، که هدف از بهینه سازی را هم مشخص نماییم. چیدمان و ترکیب بندی المان های موجود در فضا، باید در راستای رفع نیاز های کارفرما صورت پذیرد.

تاریخچه طراحی داخلی

به عنوان یک فعالیت انسانی، طراحی داخلی دارای پیشینه ای طولانی است، اما به عنوان یک تخصص مجزا با عنوان (طراحی داخلی) اخیرا مطرح شده است. بسیاری از متخصصان آغاز آن را مربوط به اوایل قرن بیستم، و مطرح شدن دکوراسیون داخلی به عنوان حرفه ای مجزا از معماری می دانند. به طور کلی طراحی داخلی به دو بخش مسکونی و خدماتی تقسیم می شود.

طراحی داخلی

طراحی داخلی

دلیل اهمیت طراحی داخلی

به راستی چرا انسان امروز به زیبایی منزل، یا محیطی که قرار است در آن وقت بگذراند، اهمیت می دهد؟ دلیل اصلی این توجه به طراحی داخلی، در ذات و روح ما نهفته است. همه ما در اعماق درون خود خواستار آرامش هستیم، و این امر در ابتدا باید در خانه محقق گردد. فضای داخلی خانه می‌تواند منبع تمام ‌نشدنی نشاط و آسودگی خاطر باشد.

اجزاء اصلی طراحی داخلی

طراحی داخلی طیف گوناگونی از عناصر از قبیل فرم ،نور، رنگ، بافت، کف، سقف، دیوار، عناصر کاربردی و تزیینی را شامل می شود. این عناصر ابزارهای کار طراح هستند، که همگی باید به طور هماهنگ و متناسب، در یک طرح مرتبط و خوشایند قرار گیرند.
طراحی داخلی که حد واسط میان معماری و طراحی تعریف می شود، به همان میزان که شامل جنبه های کاربردی، ساختاری و فنی است، طراحی تجسمی و جنبه های بصری و زیبایی شناسایی را نیز در بر دارد.

عناصر طراحی داخلی

دست یابی به اهدافی همچون کارکرد مناسب، زیبایی بصری، تاثیر محیطی مثبت در طراحی داخلی، مستلزم استفاده هماهنگ ، منسجم، معنی دار و زیبا از عناصر طراحی است. هیچ عنصر طراحی داخلی نمی تواند بدون ارتباط با عناصر دیگر، و ترکیب مناسب با آن ها در طرح و فضای معماری حضور یابد و مقاصد طراح را برآورده سازد.

عملکرد

اولین عنصری که در بدو امر باید مد نظر قرار گیرد، عملکرد و نحوه استفاده از فضای داخلی است. یک چهار دیواری می ‌تواند به عنوان اتاق خواب، نشیمن، اتاق بچه، آشپزخانه، سالن ورزش، فروشگاه یا دفتر کار مورد بهره برداری واقع شود.

افراد

نیازهای یک خانواده پر جمعیت با احتیاجات فردی مجرد یکسان نیست. خصوصیات روانی افراد خانواده و زمانی را که با هم، یا جدا از هم در منزل صرف می کنند نیز، از عواملی مهم در طراحی خانه به شمار می رود.

آسایش

در نظر گرفتن آسایش ساکنان خانه بیش از زیبائی در دکوراسیون اهمیت دارد. اگر محل کار، زندگی یا استراحت شرایطی راحت برای شما فراهم نکند، فضایی سنگین به وجود می آورد. نقش عمده معماری و طراحی داخلی، در حقیقت ایجاد محیطی مناسب برای زیستن و فعالیت های انسانی است.

ویژگی ها

منظره اتاق، میزان نور طبیعی و خصوصیات معماری ساختمان از دیگر عواملی هستند، که قبل از شروع دکوراسیون و طراحی باید مد نظر طراح باشند. لذا ترکیب بندی باید به نحوی انجام شود، که جنبه ی مثبت این ویژگی ‌ها بیشترین نمود را داشته باشد.

نقشه

طراحی داخلی صرف نظر از کاربری بنا، باید با در نظر گرفتن شکل فضا و پیاده کردن نقشه برای آن انجام شود. کشیدن نقشه یکی از ضروری ترین اقدامات است زیرا نقشه نه تنها فضای قابل استفاده را پیشاپیش نمایش می دهد، بلکه به کمکش می توان تعداد و اندازه مبلمان مورد نیاز را نیز مشخص کرد.

طراحی داخلی

طراحی داخلی

سطوح

سطوح اصلی اتاق شامل سقف و کف و دیوار ها است. پرده ‌ها و روکش مبل و صندلی، سطح در ها و پنجره ها نیز سطوح کوچکتر را تشکیل می دهند. رنگ، نقش، بافت در بزرگ یا کوچک جلوه دادن اتاق موثر است. به عنوان نمونه نقوش در هم و رنگ های تند، بر سطوح مذکور قدرت جلب توجه بیشتری داشته و فضا را شلوغ و کوچک خواهند کرد.

طراح داخلی کیست؟

به طور خلاصه یک طراح داخلی شخصی است، که با گذراندن دوره های آموزشی رسمی در مراکز معتبر، این قابلیت را دارد که در طبق قواعد و قوانین طراحی، فضایی را خلق کند که احساس را به بیننده انتقال دهد. در نتیجه به اضافه دانش و اطلاعات کافی، گسترش احساس دریافت شده از سمت کاربران آن فضا هم از وظایف یک طراح داخلی شمرده می شود.

طراحی داخلی

طراحی داخلی

وظایف یک طراح داخلی

این حرفه ترکیبی از مهندسی و هنر می ‌باشد، و مستلزم داشتن ذهنی منحصر به فرد، برای بکارگیری مناسب هر دو رشته است. علاوه بر شناسائی رنگ، محصولات، مصالح و مبلمان باید مهارت گفتگو با کارفرما، و قبول سفارشات را داشته باشد. همچنین باید ساختار فضا را بشناسد، تا نتیجه نهایی طراحی داخلی رضایت کارفرما را جلب کند.

سخن پایانی

طراحی داخلی یک ساختمان، داستانی است که شخصیت اصلی آن خود انسان است. در این بین حضور او در این فضا، چگونگی آن و ویژگی های فضایی که انسان در آن قرار می گیرد، می تواند تداعی کننده اصولی باشد که در فوق به آنها اشاره شد.

طرح و ساخت مان ساز