28
ژانویه

نقش نورپردازی در دکوراسیون داخلی

نور پردازی مصنوعی و داخلی فضای داخلی ساختمان یک عمل مهم در زیبایی فضای داخلی می باشد یکی از عوامل نورپردازی استفاده از نور عمومی می باشد، که با نور ملایم خود تمام فضا را پوشش خواهد داد ، نور پردازی های عمومی در آرامش دادن به فضا نقش پر رنگی را دارد و یک فضای عالی و آرامش دهنده به افراد خواهد داد به طوری که استرس را از روح افراد نیز میکاهد و در فعالیت هی یوگا نیز یک امر مهم تلقی می گردد. در ادامه با بررسی نقش نورپردازی در طراحی داخلی با مان ساز همراه باشید.

لامپ های توکار ، لامپ دیوار کوب ، لوستر ها در فضا های بلند از مهم ترین نور های عمومی خواهند بود.

نور های وظیفه ایی در دکوراسیون داخلی

این نور ها کوچک و متمرکز می باشند و به نور های اداری معروف می باشند این نوع از نور ها برای انجام دادن کارها و فضا های خاص در نظر گرفته شده اند به همین علت آن ها را نور وظیفه ایی میخوانند مانند زمان مطالعه ، زمان آشپزی ، زمان خیاطی و . . . این سبک نور نتایج عالی را در دکوراسیون داخلی میگذارد چرا که شما میتوانید با داشتن نور متضاد وظیفه ی سبک زیبایی را در دکوراسیون خود داشته باشید این نور متمرکز میتواند در چراغ ها و آباژور های رومیزی ، ثابت ، ایستاده وجود داشته باشد و میتواند در کنار تخت ، کنار میز ، روی میز استفاده نمود و یا این نور ها را در بالای کابینت ، بالای میز توالت و . . به کار برد.

همچنین این نوع نور ها میتوانند از لامپ های بلند و آویز روی فضای کار به صورت آویزان قرار گیرند نورهای وظیفه ایی برای نورپردازی در دکوراسیون داخلی میتوانند در بالای جزیره ، اتاق کار ، اتاق مطالعه کودک ، دفاتر کار ، میز های ردیفی قرار گیرند.

اهمیت نورپردازی در دکواسیون داخلی

نور یک مسئله مهم در زندگی روزانه هر موجود زنده ایی می باشد ، در زندگی انسان و محل سکونت او نیز نور یک مسئله بسیار مهم می باشد و در محیط داخلی برای فضای عمومی ، فضاهای خاص و کاری خانه ، تمرکز نور بر شی و محیطی خاص و در فضا های تزئین از نور و نورپردازی های مخصوص استفاده می نماییم که علاوه بر نور پردازی عالی سبب زیباتر شدن فضای خانه و بهتر شدن سبک زنگی میگردند.

نور ها یک عنصر خاص برای فضا های خاص می باشند بنابراین نورپردازی دارای اصول و هدف خاصی می باشند که نادیده گرفتن آن ها و استفاده غیر اصولی از آن ها سبب آسیب به زیبایی فضای خانه و سبک زندگی میگردند.

ما با استفاده از نور پردازی داخلی میتوانیم فضای داخلی را به کلی تغییر دهیم به طوری که خانه و یا ساختمان را بزرگتر از هر چه هست ، کوچکتر از فضای اصلی ، بلندتر و یا کوتاه تر از فضای اصلی آن تبدیل نماییم و میتوانیم به واسطه آن به خانه بنا و روح ببخشیم . اما باید در نظر داشت کلیه این عوامل باید با فکر اندیشه و قوانین خاص پیروی گردد که در این صورت تنها باید از طراحان دکوراسیون داخلی برای اینکار کمک گرفته شود.