06
آگوست

از معماری چه چیزهایی را هنوز نمی دانیم؟

معماری

معماری: در واقع معماری به فعالیت طراحی یک معمار گفته می‌شود، که هم طراحی در یک سطح بزرگ مانند طراحی شهری و چشم‌اندازها، و هم طراحی در سطوح کوچک‌تر  مانند طراحی جزئیات و مبلمان را در بر می گیرد. برای یافتن هر چه که باید از معماری بدانید، مان ساز را همراهی کنید.

معماری

معماری

خواستگاه تئوری معماری

معماری مجبور است اشکال، فضا و محیط را به‌گونه‌ ای طراحی کند که کاربرد، تکنیک، محیط‌ زیست و زیبایی را منعکس نمایند. البته معماری، جنبه‌های واقعی ساختمان‌ها و سازه‌ها را نیز شامل می شود، یعنی مواردی چون برنامه‌ریزی، تخمین هزینه و مدیریت پروسه ساخت‌ و ساز را نیز بر عهده دارد. اسناد تهیه‌ شده توسط معمار ها، یعنی نقشه‌ها، پلان‌ها و مشخصات فنی، معمولاً ساختار یا رفتار ساختمان یا هر نوع سیستمی که ساخته شده را تعریف می نمایند.

معماری

معماری

تاریخچه معماری

اولین ساختمان‌ ها، با توجه به نیازهایی چون داشتن سرپناه، امنیت و مهارت‌ های موجود، ساخته شدند. در کنار رشد فرهنگ و دانش انسان‌ ها، ساختمان‌ سازی نیز به یک مهارت و هنر تبدیل گشت و معماری، نامی است که به محصولات برجسته این مهارت، اطلاق می گردد.
موفقیت معماری های قدیمی صرفاً بر اصل آزمون و خطا استوار می گردید. معماری بومی، منجر به ساخت بسیاری از قسمت‌های دنیای کنونی شد. انسان‌ های نخستین، بیشتر در مناطق روستایی مستقر می­ شدند. به خاطر مسائل اقتصادی و گسترش شهر نشینی، مناطق شهری خلق شدند.

معماری

معماری

اولین متون معماری

کتاب De Architectura، اثر ویترویوس معمار رومی، نخستین کتاب باقی‌مانده در باب معماری است. طبق نظر او، یک ساختمان خوب باید سه اصل ایستایی، کارایی و زیبایی را به همراه داشته باشد.
ایستایی: یک ساختمان باید بادوام باشد و تحت شرایط خوبی باقی بماند و کارایی، یعنی ساختمان باید هماهنگ با هدفی باشد که از ساخت آن در نظر داشته‌اند. زیبایی نیز به این معنی است که ساختمان، باید ظاهری زیبا و دلپذیر داشته باشد. ویترویوس معتقد است که معمار، باید تمام تلاشش را بکند تا این سه نگرش را تا حد ممکن اجرایی سازد.

معماری

معماری

معماری باستانی

در بیشتر تمدن‌ های باستانی، مانند مصر و بین‌النهرین، معماری و شهر نشینی، ویژگی‌ های ملکوتی و ماورالطبیعه را نشر می دادند. اکثر فرهنگ‌ های باستانی، به بناها و لوح‌های یادبود متوسل شدند تا قدرت سیاسی یک فرمانروا، یک نخبه یا خود سرزمین را به نمایش بگذارند.
معماری و شهر گرایی تمدن‌های کلاسیکی چون یونان و روم، بیشتر از اینکه جلوه‌گر مذهب یا موارد تجربی باشد، درگیر ایده ­آل های شهری بود و سبک آن‌ ها، کلاسیک بود.
متون معماری، از دوران باستان به رشته تحریر درآمدند. این نوشته‌ها، هم شامل نکات عمومی و هم قوانین تخصصی هستند. قوانین به‌جامانده از ویترویوس، متعلق به یک قرن قبل از میلاد مسیح هستند. مهم‌ترین قوانین معماری قدیمی، در باب معماری مذهبی است.

معماری

معماری

مفاهیم جدید معماری

معمار معروف آسمان‌خراش‌های قرن نوزدهم، لوئیس سالیوان، یک قاعده مهم را وارد دنیای معماری کرد. او بیان داشت که شکل یک ساختمان، تابع کارایی و بهره وری آن می باشد. این اصل که ملاحظات ساختاری و زیبایی‌ شناسی، باید کاملاً مطیع کارایی باشند. اصل کارایی به همه جنبه­ های کاربرد، ادراک و تفریح یک ساختمان راه می ­یابد. در بین فلسفه‌ هایی که بر روی معماری مدرن اثر گذاشته‌اند، می‌ توان به خردگرایی، تجربه‌گرایی، ساختارگرایی، پست ساختارگرایی و پدیده‌شناسی اشاره کرد.

معماری

معماری

معماری آسیایی

Kao Gong Ji از چین، Shilpa Shastras از هند باستان و Manjusri Vasthu Vidya Sastra از سریلانکا، نوشته‌هایی در مورد معماری دارند که از سرزمین‌های آسیایی باستانی برجای مانده‌ اند.
معماری قسمت‌های مختلف آسیا با الهام گرفتن از اصول اروپایی، مذهب بودایی، هندو و سبک تکامل یافت که هر کدام ویژگی‌های متمایزی دارند. معماری بودایی، تنوع منطقه‌ای خارق‌العاده‌ای را به نمایش می‌گذارد. معماری معابد هندو که حدوداً به دو قرن قبل از میلاد تعلق دارند؛ تحت سلطه کانسپت ­های Shastras و بیانگر نکات دنیای بزرگ و خرد هستند. در بیشتر کشورهای آسیایی، مذاهب خدا گرایی، منجر به خلق اشکالی خاص شد. این اثر را بیشتر در طراحی چشم ­اندازهای طبیعی مشاهده می‌ کنیم.

معماری

معماری

معماری اسلامی

معماری اسلامی از قرن هفت میلادی ظهور کرد. این سبک، اشکال گرفته شده از معماری خاورمیانه و بیزانس را تلفیق کرد اما آن‌ها را به‌گونه‌ای متحول می‌کرد، که پاسخ گوی مذهب و نیازهای جامعه باشد. این نوع معماری در خاورمیانه، آفریقای شمالی، اسپانیا و هند به چشم می‌خورد. طاق‌های هلالی، از ویژگی‌های معماری اسلامی است.

معماری

معماری

آغاز معماری مدرن

با شکوفایی زمینه‌ های علمی، کشف مواد جدید و ظهور تکنولوژی، معماری و مهندسی از هم جدا شدند. همچنین، معماری اشرافی نیز پا به عرصه گذاشت؛ البته این سبک بیشتر با مشتری‌های ثروتمند سر و کار داشت که بیشتر روی نما و ظاهر ساختمان تمرکز می‌کرد. معماری رسمی نیز در قرن نوزدهم متولد شد. این نوع معماری را در Ecole des Beaux-Arts فرانسه می‌بینیم، که بیشتر بر روی خلق طرح‌های زیبا تمرکز می‌کرد و به بافت و شایستگی، بهای چندانی نمی‌داد.
در همین حال، انقلاب صنعتی، درهای تولید انبوه و مصرف را گشود. زیبایی، ملاک کیفیت محصول شد، و محصولات دست‌ساز از ماشینی ارزان‌ تر گشتند.

معماری

معماری

تأثیر مسائل اجتماعی بر معماری

از دهه ۱۹۸۰، سیستم ساختاری، خدمات، انرژی و تکنولوژی‌ های ساخت‌ و ساز پیچیده‌تر شدند. رشته معماری به گرایش ­های مختلف تقسیم شد، که برای هر نوع پروژه‌ای، تخصصی را در بر دارد و بین معمار طراح و معمار پروژه، تمایز قائل می­ شود. پروسه‌های مقدماتی برای طراحی هر ساختمان بزرگ، به تدریج پیچیده‌تر شدند. معماری باید نیازهای روزمره مردم را در نظر بگیرد، و با استفاده از فناوری، محیط‌هایی مناسب برای زندگی خلق کند و پروسه طراحی باید از طریق مطالعه علوم رفتاری، زیست‌محیطی و اجتماعی، آگاهانه انجام گردد.

معماری

معماری

سازگاری با محیط زیست

پایداری زیست‌ محیطی، به یک خط فکری تبدیل شد و تأثیری ژرف بر روی حرفه معماری گذاشت. بیشتر توسعه‌ دهندگان، یعنی حامیان مالی پروژه‌ها نیز به این سو کشیده شدند. دنیای معماری به استفاده از انرژی خورشیدی، بام‌های سبز، مصالح زیست فروپاش و الگوی مصرف انرژی ساختمان توجه نشان داد. پای این پیشرفت بزرگ به دانشکده‌های معماری نیز باز شد تا بیش از پیش روی محیط‌ زیست تمرکز نمایند.

افزایش جمعیت بر معماری جهان چه تأثیری گذاشته است؟

افزایش جمعیت بر معماری جهان چه تأثیری گذاشته است؟

 

طرح ساخت مان ساز

برخی از خدمات طرح و ساخت مان ساز عبارتند از : طراحی داخلی، غرفه نمایشگاهی، معماری، هدایای تبلیغاتی، استند فروشگاهی، طراحی صحنه و … بروی لینک ها می توانید کلیک کنید و اطلاعات مورد نظر کسب کنید و از نمونه کارها را دیدن کنید یا می توانید با شماره های 09123830113 ، 02188567329 و 02188567318 تماس بگیرید تا مشاورین ما به بهترین شکل شما را راهنمایی کنند.